Marketing rekomendacyjny  CZY WARTO? 

Takie rozwiązanie może stać się świetnym sposobem zarabiania na życie i gotowym rozwiązaniem na biznes. Nie mówię tego, bo się wysłuchałam wiele obiecanek różnych sprzedawców, ale poznałam ludzi którzy osiągnęli prawdziwe mistrzostwo i wolność.

Niestety jednak nie każdy osiągnie w nim sukces. Dlaczego tak się dzieje? Co decyduje o tym, że niektórzy osiągają niesamowite wyniki finansowe, a inni odpadają po miesiącu mówiąc, że to nie działa? Postaram w tym wpisie przedstawić Ci parę metod, w jaki sposób możesz zacząć działać w marketingu, ale także czynniki które mogą zadecydować o powodzeniu.

Zapraszam do lektury 🙂

Wytrwałość

Tak więc tak zacznę od czynnika, którym jest wytrwałość. Wydaje mi się, że on w największym stopniu decyduje o tym, czy ktoś sobie poradzi. Bez tego „zawzięcia” ciężko byłoby zostać ekspertem w jakiekolwiek dziedzinie. Jeśli ktoś okazuje determinację i wie, że się nie podda, nie ma siły aby się nie udało. Większość ludzi próbując jednego sposobu mówią, że to nie działa i poddają się. Widzimy wszędzie oferty „szybka kasa”, „zarób bez wkładu własnego, ryzyka, pracy własnej”. Przecież tak się nie da!! Każdy musiał przerobić swoją drogę i nawet, gdy my widzimy tylko jej koniec, powinniśmy zastanowić się jaki był początek.

Czas

W dzisiejszym pędzącym świecie wciąż się gdzieś spieszymy
i chcemy mieć wszystko na teraz, na już. Nie jesteśmy przyzwyczajeni, że na wypłatę dla samego siebie musimy poczekać czasami pół roku lub rok.  Wkraczając w biznes rekomendacyjny traktujemy go jako kolejną pracę, gdzie za określoną liczbę godzin i pracę otrzymujemy automatycznie wynagrodzenie. Osoby, które odnoszą sukces zmieniają myślenie na biznesowe. Polega to na tym, że pracują nie na kogoś, a na siebie i własny biznes. Zakładając biznes tradycyjny, na początku również ponosisz inwestycje i jesteś szczęśliwy/a, gdy po kilku latach zaczynasz osiągać zyski. Dlaczego więc tutaj nie możemy zainwestować naszego czasu, aby później mieć lepiej? Najlepiej więc po prostu
ustalić sobie ramy czasowe. Niech to będzie powiedzmy rok i systematycznie dawać z siebie jak najwięcej. Możesz na początku się frustrować, dlaczego podążam według wskazówek, a mi nie idzie. Część ludzi będzie się przyglądać Tobie i Twoim działaniom, a uwierz mi, gdy nie odpuścisz, efekty się pojawią.

Rozwój

Kolejny element, bez którego będzie ciężko zacząć, to chęć przełamywania własnych barier. Może to brzmi śmiesznie, ale im więcej będzie przeszkód które pokonasz, tym większy będzie Twój sukces. Lepiej będzie dla Ciebie, gdy od razu przestaniesz przejmować się opinią innych ludzi, że to co robisz jest śmieszne. Ciężko jest czasami zrozumieć,  że można osiągać coś swoją pracą, więc niektórzy ludzie będą starali się Ciebie ściągać w dół do swojego poziomu. Tutaj warto przygotować się mentalnie, że znajdziesz na swojej drodze wielu „doradców”. Oni po prostu będą się bali, że Tobie może się udać, gdy sami pozostaną w tyle. Lepiej więc znaleźć osobę, która będzie Cię wspierać mentalnie lub książki, które możemy mieć zawsze pod ręką.

Tak jak w biznesie tradycyjnym trzeba wiele inwestować, a najwięcej w siebie, także tutaj inwestycja będzie się sprowadzała do samorozwoju, szkoleń i przebywania w towarzystwie ludzi, którzy już odnieśli sukces. Nie wiem dlaczego, ale już tak jest, że zarabiamy tyle ile wartości wnosimy w świat. Im więcej wiesz i większe masz doświadczenie, tym zarobki się zwiększą. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy Tobie może spodobać się marketing rekomendacyjny czy jakaś inna forma biznesu, polecam książkę Roberta Kyiosakiego „Bogaty ojciec, biedny ojciec”. Daje do myślenia pod względem tego, czy chcemy od życia więcej czy zadowalamy się tylko etatem, a nie szukaniem rozwiązań.

Jeśli jednak  jesteś zdeterminowany/a, zacząłeś/aś działać lub poznajesz branżę i chcesz działać lub działasz, przedstawię Tobie kilka strategii i pomysłów jak ukierunkować swój marketing.

Mentor

Jeśli jesteś osobą początkującą, w dużym stopniu o naszym powodzeniu będzie stanowił mentor. Nie chodzi mi tutaj o napompowanych „liderów”, którzy będą robić ludzi ”w balon”, ale o osobę, która na początku Cię poprowadzi. Jeśli chcesz działać z odpowiednią, poszukaj osoby o silnych wartościach moralnych, dla której człowiek jest najważniejszy. Nie mówię, że jest to osoba najwyżej, ale taka, która będzie mogła poświęcić Ci czas, pokazać metody, wesprzeć, i z którą nie będziesz miał problemu nawiązać kontaktu. Za taką pomoc osoba w ramach rekompensaty dostaje wynagrodzenie. Niektórzy jednak myślą tylko, jak zgarnąć prowizję . Takich ludzi unikaj. Polecam też znaleźć sobie kilka popularnych osób na świecie, którzy nam imponują, i do których chcielibyśmy się upodobnić. Każdy ma inny charakter i to Twoim obowiązkiem będzie odnalezienie własnej ścieżki. Czasami jednak spotykamy się z takim myśleniem, że nasz sponsor ma wszystko zrobić za nas. Możemy dostać informacje, ale co z nią zrobimy – czy wykorzystamy czy będziemy chętni zagłębiać się dalej, to już nasza sprawa. Wyobraź sobie, co by było gdybyś miał/a swój biznes, nic nie robił/a i powiedział/a sobie „nie chce mi się”. Raczej za długo na rynku nie dałoby się utrzymać. Tak też więc jest tutaj, jest łatwiej, ale bez przesady, wysil się 🙂

Profil klienta

Profesjonaliście mawiają, aby stworzyć profil idealnego klienta. Też nie wiedziałam jak to ugryźć, ale powiem Ci, że warto to zrobić i głęboko się nad tym zastanowić. Zanim zaczniemy atakować nasze ciotki i przyjaciół, warto pomyśleć, czy są to ludzie, do których chcę trafiać. Wiadomo, nigdy nie oceniaj człowieka po okładce i nie myśl, że ktoś się może nie nadawać, ale gdy będziesz działać w marketingu, warto uświadomić sobie do kogo chcemy trafiać. Często jest tak, że myśląc o wszystkich nie trafiamy do nikogo. Po co więc zbędnie tracić energię na przekonywanie?

Warto zatem przygotować i rozpisać sobie taka listę. Opisać dokładnie takie aspekty jak:

  • kim jest
  • jakiej jest płci
  • jego zainteresowania
  • problemy
  • rozterki życiowe
  • ile zarabia
  • jak mogę mu pomóc itp.

Ułatwi nam to zadanie, bo nie będziemy się przejmowali wszystkimi dookoła, a będziemy się skupiać na konkretnych grupach ludzi, do których nasze treści mogą trafiać.

Kreowanie własnej marki osobistej

Czasami ciężko nam jest zrozumieć, że budowanie zaufania to proces długotrwały. Widzimy posty ludzi o danym biznesie i setki komentarzy z prośbą o informację czy różnymi reakcjami. Gdybyś w tym momencie zrobił/a to samo, jak myślisz – jaki byłby efekt? Podejrzewam, że żaden. Właśnie o to chodzi w marketingu, aby sprzedawać „siebie”. Jeśli ludzie „nie kupią Ciebie”, nie zaufają Ci lub będą widzieć, że jesteś mało autentyczny/a, nie będą chcieli z Toba współpracować. Dzisiaj jest po prostu za duży wybór. Dostępność informacji i wielu rozwiązań często wprost przytłacza. Jeśli kogoś polubisz i mu zaufasz, sam pewnie chętnie wysłuchasz, co taka osoba ma dla Ciebie. A jak jest z nachalnymi sprzedawcami? Sama często mam ochotę im wybić zęby 🙂

Jeśli stopniowo będziesz budował/a swoja autentyczność i drogę, przekonasz do siebie wiele osób i zbudujesz trwały biznes. Niestety większość osób nie ma cierpliwości do tego i poddaje się. Trzeba więc dawać z siebie jak najwięcej, aż do efektów.

Możesz oczywiście budować markę w świecie rzeczywistym, spotykając się z ludźmi i z nimi rozmawiając, ale polecam wykorzystywać także darmowe social media. Po pierwsze, jeśli nie chcesz nie musisz wydawać pieniędzy, a najbardziej będzie punktowana kreatywność. Tak naprawdę chodzi o sam fakt pojawienia się i uświadamiania  stopniowo, że można żyć inaczej. Pokazuj to, jak stopniowo dążysz do celów, ale również własny ”life style”, coś co będzie pokazywało kim jesteś. Bądź dostępny/a wszędzie i staraj się budować relacje. Początki niestety są ciężkie, ale spamowanie do przyjaciół o mega biznesie i pokazywanie, jaki jest wspaniały, nie będzie zbyt efektywne, gdy samemu nie ma się wyników. Również grupy zarobkowe, które są przeładowanie różnym ofertami, nie zawsze dadzą oczekiwany efekt. Co w takim wypadku robić?

Wartość dodana

Warto przyzwyczaić się do myśli, że na początku, aby napędzić „tryby” trzeba dać z siebie jak najwięcej. Twoim paliwem będzie wartość jaką przekażesz innym ludziom. To czego się nauczysz warto przekazywać dalej i nie bój się, że ktoś Ci to ukradnie. Twoim targetem na początku też mogą być ludzie, którzy dopiero zaczynają (raczej do tych ludzi, którzy już przeszli swoją drogę będzie Ci ciężko trafić). Wtedy, gdy zainteresujesz osobę nowymi możliwościami, będziesz w stanie ją czegoś nauczyć. Zawsze też kieruj się myślą -co ja mogę dać od siebie (przynajmniej ja tak myślę). Tworzenie poradników, wpisów na blogu czy pomocnych materiałów, zbuduje Tobie autorytet. Ludzie będą wiedzieli, że masz wiedzę i przez to będą chcieli z Tobą współpracować. Staraj się być sobą i nie udawać, gdyż po pierwsze Ty sam/a jesteś nie do podrobienia, a po drugie prawda szybko wyszła by na jaw, że oszukujesz, więc od razu mówię, że nie warto. Od czasu do czasu nie bój się pokazywać rezultatów, bo ktoś chce wiedzieć czy zarabiasz. Niestety dzisiejszym światem rządzi sex i pieniądze. To co kontrowersyjne i ciekawe przyciąga najszybciej. Zastanów się tylko, jak chcesz być postrzegany/a. Tutaj mała podpowiedź – niektórzy zarabiają kosmiczne pieniądze, ale np. nie mają czasu dla rodziny czy nie mogą sobie pozwolić na częste wyjazdy. Pokaż im, co może im dać Twój biznes, gdy się mocno zaangażują, więc zdjęcia z częstych wakacji mogą robić swoje.

Buduj relacje

Tak naprawdę pomimo faktu, że w biznesach rekomendacyjnych możemy działać w Internecie i patrzeć tylko na statystykę, lepiej uznawać ludzi jako najcenniejszą wartość. Jeśli ktoś wie, jak budować relacje z ludźmi czy odpowiadać na konkretne emocje, jego sukces będzie na wyciągnięcie ręki. Pieniądze wtedy staną się efektem ubocznym rozwiązywania ludzkich problemów. Naucz się więc wyszukiwać problemy i dopasowywać do ich rozwiązania, a wtedy Twoja praca będzie efektywna. Co mam na myśli? Jeśli rozmawiasz z człowiekiem nie myśl o tym, jak mu coś wcisnąć czy sprzedać i czasami po prostu lepiej nie rzucać potoku słów. Prawdziwi mistrzowie sprzedaży zadając trafne pytania, pozwalają zrozumieć co może brakować człowiekowi. Dopiero potem przedstawiają oni rozwiązanie. Z pewnością taki człowiek nie będzie czuł Twojej manipulacji i uzna, że mu pomogłeś/aś, za co będzie wdzięczny. Pamiętaj, aby przychodzić dla człowieka, a nie jego pieniędzy.  Ta sama sytuacja jest z Internetem. Szukaj po pierwsze ludzi, którzy szukają rozwiązań i dawaj im gotowe rozwiązania. Czasami warto poczytać, z jakimi problemami ludzie głównie musza się mierzyć, i starać się dopasować rozwiązania na to.  Dobrym sposobem na budowanie relacji jest video. Ludzie czasami nie mają czasu czytać, ale gdy Ciebie widzą i mogą przeanalizować Twój sposób bycia, łatwiej będzie Ci zbudować relacje i ludzie będą przychodzić do Ciebie. Tutaj mogę zdradzić Ci sekret, że u mnie sprawdza się najbardziej YouTube. Jesli chcesz zapraszam https://www.youtube.com/channel/UCY2jf5Aeu7pTGiHtL57vE0A

Działaj

Najważniejsze są działania. W teorii wszystko wygląda pięknie, jednak gdy nie przekonamy się na własnej skórze co działa, a co nie, ciężko będzie nam ruszyć. Gdy nikt nie dowie się o Twojej ofercie, nikt także niczego od nas nie kupi. Liczą się działania i do jak wielu ludzi możesz dotrzeć. Dzisiaj nie musimy wychodzić z domu, aby budować biznes. Wykorzystuj technikę i poprzez skype czy telefon rozmawiaj z ludźmi. Prowadź szkolenia oraz webinary, aby dawać motywację i wiedzę. Ustal sobie wcześniej plan działania, dzięki czemu cały czas będziesz w ruchu oraz motywacja będzie naturalna. Czasami trzeba kilkanaście razy dostarczyć informację, aby w końcu się zakotwiczyła w umyśle. Gdy zasiejesz myśl, ktoś zacznie zauważać że nagle wszędzie dostaje podobne reklamy czy wiedzę.

Dobrą strategią jest też wzięcie pełnej odpowiedzialności za swoją postawę. Oskarżanie innych, obgadywanie czy użalanie się nad sobą nic nam nie da. Możesz osiągnąć swe cele, jeśli je sobie postawisz. Pokazuj też niezachwiany entuzjazm. Jak myślisz, z kim ludzie będą woleli przebywać – z uśmiechniętą osobą czy kimś, kto na wszytko narzeka. Ludzie maja wiele powodów do zmartwień i nie potrzebują innych. Pokazuj, że można inaczej, a sami przestaną wątpić.

Planuj

Gdy nie wiesz gdzie chcesz dojść, żadna droga Cię tam nie doprowadzi. Robiąc coś bez celu liczymy tylko na szczęście. Działając z wizją końca łatwiej będzie Ci dostrzegać możliwości i tworzyć w sposób przewidywalny. Twoje wyniki nie będą częścią przypadku, a raczej rezultatem włożonej pracy. Kalendarz powinien być Twoim sprzymierzeńcem i polecam naprawdę z doświadczenia wieczorem zapisywać to, co mamy do wykonania kolejnego dnia. To sprawi, że będziemy mieli efektywny dzień i pod koniec dnia, gdy odhaczymy wszystkie punkty zobaczymy, że jesteśmy o krok bliżej do celu. Warto też zastanowić się, co przyniesie mi największe rezultaty i czego oczekuję Gdy skupimy się na jednym talencie czy zdolności, rozwiniemy go do poziomu eksperckiego. Czasami, jeśli naszym głównym celem jest kontakt rzeczywisty z klientem, warto ująć w planach szkolenia ze sprzedaży, a gdy interesuje nas praca z domu, szkolenie się np. z marketingu internetowego. To od nas zależy jak chcemy działać, a mamy naprawdę nieograniczone możliwości.

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby podjąć decyzję i każdego dnia robić coś w tym kierunku. Po jakimś czasie włożony trud z pewnością zaowocuje. Na początku nie łudźmy się, że wszystko będzie sprawiało nam przyjemność i będziemy to kochać. Sukces czasami nie zależy od tego, jak dobrze robisz to, co sprawia ci przyjemność, ale od tego, jak sumiennie wykonujesz to, czego nie lubisz. Nie pozwól sobie na zrezygnowanie z marzeń.

Trzymam kciuki za Twoje powodzenie,

Olka:)