Zaznacz stronę

Własna strona na WordPressie- czy to aż tak trudne?

Marketing i kształtowanie własnej marki na pewno stają się efektywniejsze, gdy mamy spersonalizowaną stronę internetową. Jest ona o tyle ważna, że przekazując czytelnikom wartościowe treści budujesz autorytet oraz najważniejszą wartość – ZAUFANIE!!

W dzisiejszym świecie to my mamy się postarać, aby zdobyć stałych klientów, gdyż klient ma prawo wyboru. Istnieje wiele różnych stron, informacji, forum, gdzie można porównać produkty, ich jakość oraz opinie na ten temat.

Niestety, gdy zaczynamy pracę w marketingu internetowym czy własnej działalności, chcemy minimalizować na początku koszty. 

Jeśli jesteś osobą, która zastanawia się nad budową własnej strony internetowej, która chce zmniejszyć koszty i poświęcić swój czas, ten wpis może być dla Ciebie.

Bez zbędnych tkliwości powiem od razu, że najważniejszym etapem jest po prostu ZACZĄĆ!

Wcale nie będzie to dla Ciebie aż tak trudne, jeśli nauczysz się kilku podstawowych zasad, w jaki sposób to funkcjonuje. W tym wpisie chcę Ci pokazać sposób budowania strony na WordPressie w oparciu o darmowy szablon i zestaw wtyczek wprowadzających konieczne funkcjonalności. Tak naprawdę to ich znajomość daje wiele możliwości i ułatwienie tego zadania.  Pokażę Ci kilka, z których ja korzystam i się sprawdzają.


1.Pierwszym krokiem od którego możesz zacząć będzie wybór domeny i hostingu.

Domena będzie twoim adresem URL strony, więc tak naprawdę może decydować o tym, czy ktoś będzie wchodził na Twoją stronę czy ją omijał. Nie twórz skomplikowanych długich adresów, gdyż później występuje problem z jej reklamą czy pozycjonowaniem. Zastanów się co chcesz też promować. Jeśli chodzi o branżę marketingu internetowego, ja np. wybrałam własne imię i nazwisko w adresie, ponieważ chcę tworzyć własną markę, a nie firm z którymi współpracuję. Wybór jednak zależy od Ciebie.

Pomyśl też  nad miejscem gdzie zakupujesz domenę czy hosting. Jest to o tyle ważne, abyś potem nie musiał/a przepłacać. Często firmy robią w ten sposób, że za pierwszy rok masz domenę za darmo, natomiast później pojawiają się ogromne kwoty.

Podobna sytuacja jest z hostingiem. Hosting jest to miejsce gdzie ulokujesz swoje dane i podepniesz domenę. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie strony i tym, aby później nie przepłacać, na początku również warto zapłacić więcej. Jeśli jest to prosta stronka, nie zakupuj zbyt dużo miejsca, wystarczy np. 1 GB pojemności, a później dokupisz wyższy transfer.

Jeśli nie wiesz jak to zrobić, to video może Ci w tym pomóc:

 Ja wybrałam akurat ten hosting, gdyż sprawdza się dla mnie. Zależało mi głównie na możliwości szybkiego kontaktu z usługodawcami oraz  usprawnienie stronki pod względem szybkości. Tobie za to radzę porównać sobie kilka ofert i możliwości oraz wybrać dla siebie najodpowiedniejszą.  

2. Krokiem drugim oczywiście będzie zainstalowanie WordPressa (jeśli skorzystałeś z rady na temat hostingu, jest tam także podane, jak go zainstalować.).  Teraz zachęcam Cię do zapoznania się z zakładkami w dashboardzie. Oczywiście dowiesz się także, jak zainstalować motyw i jak go ustawić. 

Ja używam Sydney Child, jednak gdy przejdziesz w zakładkę Wygląd –  Motyw –  Dodaj  Nowy możesz wybrać sobie taki, który Ci najbardziej odpowiada.

Pamiętaj – jest to tylko pusty szablon, który możesz rozbudować. Jeśli chcesz rozbudowany szablon Sydney, możesz go pobrać z tego miejsca: sydney-child.
 Następnie go instalujesz na serwerze. Pozwoli Ci do na wprowadzenie dodatkowych funkcji i większe możliwości personalizacji.

3.Gdy już masz zainstalowany motyw, zabieramy się za dodawanie wtyczek. Zrobisz to z tego miejsca, dodając wymienione wtyczki i je instalując.

Lista wtyczek (oczywiści instaluj te, które mogą Ci się przydać):

  • Page Builder by SiteOrigin: Wtyczka, bez której powstanie tej strony byłoby mocno utrudnione. Pozwala ona na tworzenie gotowych schematów dla strony, podziału na kolumny i wprowadzania automatycznego widgetów.  Dodatkowo posiada gotowe układy, które łatwiej możesz sobie modyfikować (jak się posługiwać – w filmiku na dole).

 

Sydney Toolbox: Jeśli użyłeś/aś motywu Sydney, do budowy strony przyda się „pudełko narzędzi” specjalnie pod ten motyw. Widgety np. umieszczane w strukturach tworzonych za pomocą Page Buildera ułatwiają budowanie takiej strony.

 

 

Black Studio TinyMCE Widget: pozwala wzbogacić edytor tekstu o dodatkowe funkcje. Twoje teksty dzięki temu staną się bardziej interesujące.

 

 

Contact Form 7: umożliwi Ci utworzenie formularza kontaktowego, dzięki czemu ktoś będzie mógł napisać i wysłać do Ciebie wiadomość.

 

 

Easy Facebook Likebox: pozwala na przekierowanie potencjalnie zainteresowanych osób na naszą stronę oficjalną na Facebooku (tzw. fanpage).

 

 

 

 

Recent Posts Widget Extended: pozwala wyświetlać ostatnie wpisy na blogu z Twojej strony. Jeśli posiadasz kolumnę z aktualnościami, możesz informować czytelników o nowych treściach.

 

 

Akismet Anti-Spam: chroni przed niechcianym spamem. Czyli, jeśli ktoś napisze Tobie wiadomość, której nie chcesz publikować, zostanie ona zablokowana do potwierdzenia przez Ciebie.

 

 

 

 

MailPoet Newsletters: jest to newsletter, dzięki któremu ktoś może zapisać się na Twoją listę mailingową. Pozwoli to wysyłać Ci automatyczne wiadomości e-mail do osób z twoich kontaktów i przez to budować relacje oraz pozyskiwać klientów.

 

 

  • SM Youtube Subscribe: pozwala na przejście osoby zainteresowanej do Twojego kanału na Youtube,  co pozwoli na zwiększenie oglądalności.

 

 

Social Share WordPress Plugin – AccessPress Social Share: długo szukałam czegoś takiego i znalazłam – ta wtyczka pozwala innym osobom czytającym Twój post na udostępnianie wpisów. Jednym kliknięciem Twoje treści mogą być publikowane na mediach społecznościowych.

 

  • Yoast SEO: ułatwia pozycjonowanie i tworzenie poprawnie zoptymalizowanej strony. Podpowiada co jest źle oraz co należy poprawić. Bez tego nawet najlepiej napisane teksty mogą nie przynieść pożądanego skutku.

 

 

Fuse Social Floating Sidebar: pasek ikonek pojawiających się na bocznej części strony -ułatwia kontakt zainteresowanych osób z Twoimi portalami social media.

 

 

Gdy już dokonasz instalacji wtyczek, możesz zabrać się za budowanie strony. Oczywiście teraz czas na pełne przeanalizowanie tego, jak ma wyglądać struktura strony – strona główna i jakie podstrony potrzebujesz.

Zacznij wiec od ustawienia swojego motywu, następnie utwórz strony, które będą Twoimi podstronami – będzie to potrzebne, aby ustawić menu.

Gdy to już to zrobisz, możesz zabrać się za budowanie strony. Przyda się tutaj właśnie wtyczka Page Builder. Tak naprawdę dzięki niej, wykorzystując gotowe układy, wystarczy zmienić treści. Umieszczając widgety i zainstalowane wtyczki w poszczególnych kolumnach, możesz ją zmodernizować w sposób, jaki Ci się podoba. Pamiętaj także o dobrym opisywaniu i konstruowaniu wpisów. Prawidłowa optymalizacja i zaciekawienie klienta może gwarantować szybki sukces lub marne wyniki.


Strona to nie tylko układ, ale i grafika. Również podaję tutaj kilka rozwiązań, których ja sama używam. Są to darmowe narzędzia i strony, których zrozumienie zajmie nam kilka minut.

Moją inspirację czerpię z takich źródeł:

Freelogo: http://www.freelogo.me/designer/ tu akurat powstało moje logo, może nie jest idealne, ale w szybki sposób można stworzyć sobie swoje. 

Pixabay: https://pixabay.com/: stronka, z której możesz pobierać darmową grafikę, nawet do celów komercyjnych. Zarejestrowanie konta nic nie kosztuje, a daje wiele możliwości.

Pexels: https://www.pexels.com/ podobna witryna, również umożliwia pobieranie darmowych zdjęć.

Canva: https://www.canva.com/ mój ulubiony kreator do zmiany grafiki. Prawie czuję się jak profesjonalistka. Darmowa platforma online, na której możesz tworzyć cuda i wspaniałe posty. 


Myślę, że z zasobem takich narzędzi każda osoba mająca ograniczony budżet może zacząć swoją przygodę z stronami internetowymi i kreowaniem marki osobistej.

Mam nadzieję, że informacje tu zawarte były przydatne dla Ciebie i pomogłam w jakimś stopniu.

Jeśli chcesz wiedzieć jakich portali używam do reklamowania stron, zapraszam do kontaktu.
Facebook:zobacz

Dzięki za Twój czas pozdrawiam,

Aleksandra Pizoń